Еурактив: Грција ќе го ратификува Протоколот за НАТО на 8 февруари

Од:

Европскиот портал Еурактив, повикувајќи се на извори во Грција, јавува дека јужниот сосед цели кон ратификација на пристапниот протокол за НАТО на 8 февруари.

dobivaj vesti na viber

– Грција сака да го ратификува пристапниот протокол на 8 февруари, велат грчки извори за Еуроактив. Информацијата не е потврдена официјално во Атина.

Пред два дена е дадена декларативна согласност од сите земји членки на НАТО за потпишување на овој протокол, но секоја земја членка треба да даде и формално одобрување за потпис на своите амбасадори во седиштето на НАТО. Голем број од нив веќе го добија зеленото светло, но кај други процедурите се покомплексни. Во секој случај, политички проблеми не се очекуваат и до следната недела сите 29 земји би требало да добијат одобрување од домашните влади или парламенти.

Откако ќе биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како поканета земја или набљудувач во сите клучни формати на Алијансата.

Во меѓувреме ќе тече процесот на ратификација на членството на нашата земја од страна на 29-те парламенти на државите членки, процес кој е значајно подолг во некои земји, зависно од домашните процедури, како што е во Белгија или Канада.

Според повеќе дипломати во НАТО како и генералниот секретар Јенс Столтенберг, процедурата би траела околу една година, но Еурактив тврди дека доколку земјите сојузнички ги забрзаат процедурите не е исклучено Македонија да стане полноправна членка веќе во јули годинава, кога треба да се одржи и самитот на Алијансата, на кој ќе се одбележува и нејзиниот седумдесетти роденден.

Доколку Грција го ратификува прва пристапниот протокол, таа симболично би била земјата што ќе ги „отвори вратите на НАТО за Северна Македонија“, единаесет години откако го блокираше влезот на земјата под привремената референца ПЈРМ.

Би можело да ве интересира

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Катерина Павлова-Николовска

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Ана Ололовска

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска