ЕУ му одговори на Иванов: Претседателот да го преиспита ставот и да овозможи формирање на новата Влада

Од:

Европската унија останува на искажаниот став на шефот на европската дипломатија Федерика Могерини, ова е одговорот упатен денеска до ТВ Алсат-М, на прашањето како Брисел го коментира писмото на претседателот Ѓорге Иванов во кое тој побара Брисел да ја осуди и отфрли албанската платформа.

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека пораките испратени пред една недела од Могерини биле јасни и оти претседателот Иванов е оној кој треба да ја преиспита својата одлука.

„Европската унија останува на ставот на шефот на европската дипломатија Федерика Могерини, се вели во одговорот упатен денеска до Алсат-М на прашањето како Брисел го коментира писмото на претседателот на државата во кое тој побара Брисел да ја осуди и отфрли албанската платформа.Запознаени сме со писмото на претседателот Иванов. Ги повикуваме сите политички актери, вклучувајќи го и претседателот, да го почитуваат изборниот резултат, да постапува согласно Уставот, да го почитува јасното парламентарно мнозинство, да дозволи демократскиот процес да тече. Го повикуваме претседателот да го преиспита својот актуелен став и да овозможи формирање на новата влада, изјави Коцијанчич.

Би можело да ве интересира

Брисел: Ако Лондон не се согласи на отстапки, ќе ги напуштиме преговорите за Брегзит

Жарко Настоски

Kонте бара ЕУ да ги усогласи правилата за прославата на Божиќ и за скијачките центри

Жарко Настоски

Фон дер Лајен до Унгарија и Полска: Сомнежите за владеењето на правото решете ги пред Судот на ЕУ

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Брнабиќ: Србија нема план Б, Европската унија останува приоритет

Жарко Настоски

ВИДЕО: Холандски новинар „упадна“ на доверлива видео конференција на министрите за одбрана на ЕУ