Едно лице под истрага за поседување оружје, муниција и дрога

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, како и кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

-Вчера во близина на трговскиот центар „Мавровка“, при извршен преглед кај осомничениот 30-годишен скопјанец биле пронајдени 19,47 грама марихуана. Истиот ден, при претрес во неговиот дом на улица „Волгоградска“, било утврдено дека тој кај себе држел поголемо количество оружје и муниција – еден пиштол марка „P.Beretta 950 B” со калибар 6,35 со една празна рамка, еден револвер „Z.Brno“ модел Grand, шест куршуми – муниција кратко зрно со калибар 6,35 наменета за испалување од огнени оружје – полуавтоматски пиштоли, 15 куршуми муниција со калибар 38 Special наменета за испалување од огнено оружје – револвер, како и 322 куршуми – муниција долго зрно со калибар 7,62Х39 мм, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Ценејќи дека се исполнети основите предвидени во Законот за кривична постапка, надлежниот јавен обвинител достави и предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Би можело да ве интересира

Приведени девет лица кои се бараа со потерница за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Заев: Најсилна осуда за бруталноста на полицајците, вакви случаи нема да поминат без казна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тројца уапсени во Визбегово, правеле масло од канабис во мини-лабораторија

А1он

(ВИДЕО): Со тупаници и клоци полицајци тепаат момче од ромска националност во Битола

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Спасовски: Продолжуваме со подобрување на условите за работа на полицијата, се грижиме за животната средина

Ана Ололовска

Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Ана Ололовска