(ВИДЕО) Џолев: Ги закопавме воените секири со Панчевски

Од:

Новоименуваниот претседател на кривичниот суд, Иван Џолев при давањето заклетва рече дека нема да дозволи политички влијанија во судот.

„Нема алиби ако состобјбите во Кривичен суд не се подобрат“, повлече Џолев.

Тој најави дека пред да го донесе годишниот распоред за судиите, ќе разговара со сите судии поединечно, а ќе направи анализа за тоа што било сработено во изминатиот период.

„Промени ќе има, ќе има и преструктурирања“, рече Џолев. Тој додаде дека итни прераспоредувања на судии нема да има и дека ќе биде испочитувана волјата на секој судија поединечно.

На новинарско прашање по давањето на заклетвата, рече дека што се однесува до него се закопани воените секири со неговиот претходник Владимир Панчевски.

В.М.

Би можело да ве интересира

Решението Мијалков да биде пуштен од притвор до вечерва ќе биде пратено до „Шутка“

А1он

Триесетдневен притвор за Мијалков

А1он

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он

Илија Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

А1он

ВИДЕО: Среде пандемија еден стан во Скопје го продал на четворица, на суд уште една урбана измама

Маја Илиевска-Пачемска

Укинат куќниот притвор на Миле Јанакиески

А1он