Џафери: Протоколот на НАТО ќе се ратификува пред да се распишат изборите

Од:

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека до 12 февруари ќе се ратификува Протоколот за членство во НАТО.

„Во овој момент нема потреба да се брза со предвремена ратификација. Владиниот предлог е во собраниска процедура и нема индиции дека е неопходно предвреме да се постапува“, изјави тој.

Според него, сите парламентарните партии се подготвени да дадат зелено светло.

Парламентот на Шпанија синоќа му даде поддршка на лидерот на социјалистите Педро Санчез за формирање на коалициска влада, со што се става крај на речиси едногодишната политичка криза во четвртата по големина економија во еврозоната.

Формирањето на шпанската Влада ќе го отвори патот за ратификација на протоколот за членство во НАТО со што нашата држава ќе стане 30-та членка на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Џафери: Слободата на изразување на мајчин јазик игра суштинска улога во заштитата на сите други права

Очекувањата за членство во НАТО и старт на преговорите со ЕУ се вкрстуваат во март

Ана Ололовска

Димитров во Шпанија на разговори за Потоколот за НАТО и за преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Столтенберг му покажа на Спасовски каде ќе стојат македонските обележја во НАТО

А1он

Димитров во посета на Шпанија, на маса и ратификација на Пристапниот протокол за НАТО

Ана Ололовска

Последни подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на НАТО

Ана Ололовска