Џафери не отиде на Мечкин камен: Со разум да го надминеме предизвикот Ковид-19

Од:

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска упати честитки по повод државниот празник 2 Август Илинден.

Иако оваа година не се обраќам од Мечкин Камен, потенцира Џафери, на овој начин на ви го честитам големиот празник 2 Август – Денот на Републиката.

– Илинден е симбол на стремежот за подобро утре, за подобар живот на идните генерации, поправедно општество, напредок и повисоки вредности. Во ова исклучително време на предизвици, на овој посебен ден да се потсетиме на двата Илиндена; на Крушевскиот манифест и на идејата водилка на АСНОМ за слободна, независна и просперитена Република Северна Македонија, почитувајќи, уважувајќи и потпирајќи се на ближниот, на сограѓанинот, на соседот, истакнува претседателот на Собранието Џафери во честитката.

На граѓаните им посака убав празничен ден со вашите семејства и посакувам што побрзо, вели, преку почитување на мерките, разум и добро однесување, да го надминеме и предизвикот Ковид-19 и секој празник да го одбележуваме масовно, сплотено, слободно.

Би можело да ве интересира

355 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 15 починати

7.616 лица досега починаа од Ковид-19 во земјава

ССНМ: Дури 70 отсто од медиумските работници известуваат од кризи без осигурување во случај на повреда

А1он

69% од позитивните со Ковид 19 и 79% од починатите се невакцинирани

А1он

342 нови случаи на Ковид-19, седум починати лица

Ана Ололовска

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Ана Ололовска