Две лица во Скопје осомничени за недозволено поседување оружје

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје извести дека се поведени истражни постапки против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 1 од Кривичниот законик.

„Полициски службеници на 10 ноември извршија претреси во домовите на двете лица. Првиот осомничен, во својот дом држел полуавтоматско оружје – пиштол марка “Астра” со калибар 6,35 милиметри и пет куршуми за тој пиштол. Вториот осомничен, пак, неовластено држел полуавтоматско кусо оружје – пиштол марка “Глок 17” и 17 куршуми.

Надлежниот јавен обвинител, со цел да го обезбеди присуството на осомничените во текот на постапката, за едниот од нив достави предлог за определување мерка притвор, а за другиот – предлог за определување мерки на претпазливост“, велат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Почината жена од Струмица била задавена, се трага по сторителот

Ана Ололовска

Скопјанец осомничен за силување

Ана Ололовска

Рачна бомба пронајдена во тетовско село, едно лице под истрага

Ана Ололовска

Тетовец осомничен за обид за убиство

Ана Ололовска

Истрага за изнуда во Скопје, предложен притвор за двајца осомничени

Ана Ололовска

Истрага за дилери на дрога и амфетамин

Ана Ололовска