Два пожари во Долнени, се интервенира со два авиона и хеликоптер

Од:

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека попладнево на територијата на Општина Долнени избувнале два пожара.

Според ЦУК, едниот пожар е над манастирот Зрзе, на висок и непристапен терен, а гори висока трева, нискостеблеста шума, како и дабова шума и шума од габер, но се заканува опасност пожарот да се приближи и кон селото Зрзе.

Вториот пожар е над селото Кошино каде што, освен висока сува трева, гори и квалитетна дабова шума. Пожарот се приближил на околу 300 метри од првите куќи во селото.

-Како подршка на прилепските пожарникари кои се обидуваат да воспостават контрола над пожарот од земја, полета еден авион на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), а вториот се подготвува за полетување. Истовремено за полетување се подготвува и еден хеликоптер на МВР, информира ЦУК.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Седум активни пожари, најакритично е на Серта и кај „Јасен“

Катерина Ѓуровски

Стојанов: Нема веќе пожари во близина на неготинско Калањево

Вработените во Македонски шуми се без опрема, пожарите ги гасат „по влечки“

Катерина Ѓуровски

Се најдов лице в лице со огнот – сведоштво на Златко Димов повредениот во пожарот кај Сирково

(ВИДЕО) Пожарот кај „Порцеланка“ спречен на 100 метри од цистерни со 80 тони плин

Катерина Ѓуровски

Дождот не го изгасна пожарот на планината Огражден, гори на неколку места