Два пожара горат во велешко, за едниот е побарана и помош од хеликоптерите на МВР

Од:

Центарот за управување со кризи информира дека на територија на општина Велес активен е уште еден пожар меѓу селата Караслари и Црквино над месноста викана Венуле каде гори сува трева и шума.

Интервенираат четворица пожарникари со едно противпожарно возило, а известени се и од Јавното претпријатие „Македонски шуми ШС Бабуна“.

Како што стои во информацијата од ЦУК, вработените од ова претпријатие не излегле на терен бидејќи возилата не биле исправни и регистрирани.

– Побарана е и воздушна подршка од страна на градоначалникот на Општина Велес, за која во координација со Хеликоптерската единица во МВР поради извршување на оперативни задачи за потребите на МВР ќе се процесуира после 12:30 часот, веднаш кога ќе се ослободат хеликоптерите, велат од ЦУК.

Од вчера на територија на Велес активен е уште еден пожар меѓу селата Отиштино и Оризари кој го гаснат четворица пожарникари со едно противпожарно возило.

Би можело да ве интересира

Дождот што врне попладнево во општина Чашка ги гасне повеќедневните шумски пожари

Ангелов: Во ЦУК и ДЗС има превработеност на одредени позиции, а нема луѓе таму каде што треба

Катерина Ѓуровски

Активни седум пожари, повредени и неколку пожарникари, засега нема потреба од странска помош

Катерина Ѓуровски

Систем за справување со пожари не постои, потребна е итна реорганизација тврди Тошковски

Повреден командирот на штипската Пожарна и уште еден негов колега при гаснење на пожар

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Пожарите не стивнуваат, уште горат Серта и Огражден

Катерина Ѓуровски