(ВИДЕО) Дуковски: Контрадикторни изјави на сведоците во „Рекет“

Од:

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, по рочиштето за „Рекет“, рече дека сведоците на Обвинителството на денешното судење дале контрадикторни изјави.

„Има неверојтни контрадикторности во изјавите”, рече Дуковски.

На дополнително прашање на новинарите дека во обвинението пишува за рекет од 1,5 милион евра, а во судницата се спомнуваат само 710 илјади евра и 350 илјади евра, рече дека тоа е најмалата контрадикторност.

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, рече дека имало неконзистентност во изјавите и потврди дека на неговата клиентка и’ оди во прилог тоа што сведоците рекле оти таа не барала пари.

Следното рочиште за „Рекет“ е закажано за 25 декември кога треба да сведочат бизнисмените Зоранчо Митровски, Томе Главчев и адвокатот Сашко Бошков.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стефанова: Без оглед каква пресуда ќе добие Јанева, шетета врз предметите и СЈО е огромна

Габриела Димковиќ-Мишевска

Фрчковска за вулгарните зборови на Јанева: Не се согласувам со испадите, но таа е револтирана

Кристијан Ландов

Хаос во судницата, Јанева до Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

Мери Јордановска

Чифлиганец и Савова пробувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Мери Јордановска

Обвинителката Стефанова тврди дека Катица Јанева се однесувала како адвокат на обвинетите во „Империја“

Мери Јордановска

Стефанова: Катица Јанева ме тераше да го затворам предметот „Империја“ против Камчев

Мери Јордановска