ДСЗИ: Епидемија на жолтица има само во населбата „Даме Груев“, извршен вонреден инспекциски надзор во училиштата каде има заболени

Од:

 Епидемија на жолтица на територијата на град Скопје е прогласена само во населба „Даме Груев“ во Општината Ѓорче Петров, информираат за МИА од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) од каде посочуваат дека извршени се вонредни инспекциски надзори во сите училишта во градот во кои има заболени ученици и издадени се решенија за преземање превентивни противепидемиски мерки.

Пред почетокот на зимскиот распуст извршени се и контролни надзори по издадените решенија. Во континуитет ќе продолжиме со надзорите во сите воспитно образовни установи, потенцираат од ДСЗИ.

Во врска со зголемениот број заболени од жолтица, од ДСЗИ истакнуваат дека се во постојан контакт со Центарот за јавно здравје Скопје од каде секојдневно добиваат податоци за состојбата со Хепатит А и постапуваат согласно своите надлежности и препораките на Центарoт.

Би можело да ве интересира

Министерство за здравство: Регистрираните случаи на жолтица не се епидемиолошки поврзани

Ана Ололовска

Шеесет и едно лице заразени со жолтица, меѓу нив ученици од основни и средни училишта

Татјана Ташкова

Епидемија на заразна жолтица во Посебното училиште во Ново Село

(ВИДЕО) СДСМ: Шуто Оризари жолтее, им делат апчиња со поминат рок од 11 години

Ана Ололовска

Во Струга нема регистрирано жолтица

Ана Ололовска

Во Куманово евидентирани три нови случаи на заразени со жолтица

Ана Ололовска