Државен натпревар по информатика за основци и средношколци на ФИНКИ

Од:

На Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) во Скопје денеска се избира најдобриот програмер помеѓу основците и средношколците.

На натпреварот учествуваат најдобрите 100 ученици кои покажале најдобри резултати на регионалните натпревари кои се одржаа на 11 март во три региони: Скопје, Струга и Струмица.

Како коорганизатор и спонзор на натпреварот, Семос Едукација и оваа година ќе придонесе околу наградувањето на учесниците, односно за најдобрите од сите категории ќе додели ваучери за бесплатна обука во Семос Едукација.

Натпреварот е во организација на Здружението на информатичари на Македонија.

Би можело да ве интересира

Македонски ученици освоија три бронзени медали на Интернационалната олимпијада по информатика

Ана Ололовска

Бронзен медал за македонските млади информатичари на Европската јуниорска олимпијада по информатика одржана онлајн во Грузија

Ана Ололовска

Студенти од ФИНКИ спроведуваат петиција за зголемување на свеста за недостатокот на условите во образовните институции

А1он

Два освоени медала на 13. Јуниорска балканска олимпијада по информатика

Ана Ололовска

Балканска олимпијада во информатика во Скопје

Ана Ололовска

Во Штип „DigiGirlz“ караванот на Мајкрсофт Македонија

Ана Ололовска