Дрвокрадци нападнаа полицајци

Од:

Шумската полиција заедно со полициски службеници од СВР Струмица, вчера, во реонот на село Хамзали во местото викано „Рудникот“-Струмичко, забележале непознати лица како бесправно вршат сеча на дабова шума и ги товарот во патничко возило. Истите и покрај дадениот знак да застанат со возилото тие се дале во бегство.

Според полицијата, по пристигнување во село Старо Балдовци, од возилото излегле непознатите лица и заедно со уште неколку непознати лица со секири, вили и дрвени предмети им упатиле закани на шумските полицајци, а го оштетиле и службеното возило. Во знак на предупредување, од страна на двајца шумски полицајци биле испукани два куршуми во воздух, по што лицата се дале во бегство.

Извршен е увид на местото на настанот, а при приведување на Ф.С.(21) од с.Старо Балдовци од страна на толпа луѓе бил блокиран патот. Во нападот од кршење на стакло од службеното возило телесно биле повредени двајца шумски полицајци и еден полициски службеник.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Кривична против двајца од Кочани за „повреда на слободата на определување на гласачите”

Ана Ололовска

Кривична пријава за поткуп за гласови во Делчево

Ана Ололовска

Апсење за поткуп во Лозово, се давале до 100 евра за глас за независен кандидат

Кристијан Ландов

Кривична пријава за жител на Отишани за узурпација на државно земјиште

А1он

Четворица Албанци и двајца Македонци приведени, шверцувале дрога вредна 200 илјади евра

А1он

Поради навреда на службено лице и омалoважување државен орган, повикан во полициска станица

Ана Ололовска

Leave a Comment

seven − 4 =