ДОМ: Обвинителството да ја преиспита одлуката за градоначалникот на Сарај

Од:

Од зелената партија ДОМ велат дека се „длабоко разочарани од одлуката на Јавното обвинителство да не ја прифати иницијативата на Антикорупциската комисија за испитување на законитоста на работата на градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети“.

„Даваме целосна поддршка на ставот на Антикорупциската комисија за преиспитување на одлуката на Обвинителството и контрола од повисоките инстанци. Потсетуваме дека на почетокот на минатата година, Инспекторатот на град Скопје изврши инспекциски надзор со кој констатираше дека платформите на Матка се бесправно изградени. Антикорупциската комисија утврди дека градоначалникот на Сарај и покрај законската обврска не ги одбил барањата за легализација и со своето непостапување го оневозможил отстранувањето на дивоизградените платформи на Матка. Со тоа, тој дозволи узурпација на природното наследство во заштитеното подрачје-споменик на природата Матка, за што мора да има одговорност“, се вели во соопштението на ДОМ.

Би можело да ве интересира

Еуростат: Младите во Шведска самостојни пред 18, во Македонија живеат со родителите до 32 години

А1он

ДОМ: Да не поскапува струјата за домаќинствата

А1он

ДОМ апелира да запре постапката за донесување на Урбанистичкиот план за Малиот ринг

Ландов

ДОМ: Ќе бараме промена на изборниот модел, со една изборна единица и отворени листи

А1он

„Зелена котлина“: По скандалозната одлука на Управен за рудникот Иловица, поднесена жалба до Вишиот Управен суд

Ана Василевска

Европските Зелени со поддршка за ДОМ на изборите

Ана Ололовска