ДОМ: Да се постави горна граница за урбанизација на Водно

Од:

Уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, го вклучи црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.

Ова денеска го порачаа од Демократската обнова на Македонија, кои и претходно алармираа за состојбите на Водно.

„Трката за престиж го доведе во опасност животот, здравјето и безбедноста на луѓето. Денеска се евакуирани само десетина семејства, утре може да бидат илјадници, а можни се и големи човечки жртви. Кој ќе ја сноси одговорноста?”, прашуваат од ДОМ.

„Се покажа дека со ароганцијата на капиталот не може да се потчини природата. Нејзиниот удар може да биде многу силен и безмилосен. Крајно време е да запреме и да почнеме да ги почитуваме природните законитости”, порачуваа од ДОМ.

Од партијата побараа запирање на носењето на спорните Урбанистички планови, преиспитување на дадените дозволи за градба на сите објекти на Водно, запирање на градежните активности на објектите што не ги исполнуваат стандардите, санирање и ново пошумување на падините на Водно, како и поставување на горна граница на урбанизацијата на планината.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уште една приватна тужба за инвеститорите кои на Водно навлегоа во двор на сосетка

(ВИДЕО) Водњанци на протест: Необезбедена градежна јама – закана за уривање три куќи на Водно

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Град Скопје: Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тепачка на Водно: инвеститор му удрил бокс на сосед оти се пожалил дека му ги искинале каблите за телевизија

Маја Илиевска-Пачемска

Нуредини: Водно конечно стана заштитен предел и доби интегрирана заштита

А1он

15 саксии со марихуана случајно откриени од пожар на Марково Крувче

Жарко Настоски

1 comment

СИГМА 11/07/2012 - 22:09 at 22:09

Е ова се ви ка ЛИЦЕМЕРСТВО со тапија.Па ти не си опозиција.ТИ си со власта.Сите закони и гршки и ти си дел однив.Ако некој треба да одговара зошто да небидеш баш Ти.Магла до кога ќе продаваш.Убаво Ти е во власта па кобајаги те интересира несреќата која ги задеси жителите на Водно.ИЗЛЕЗИ од власта и тогаш КРИТИКУВАЈ.Ама пуста власт е слатка.ВРТИМУШКА.ГНИДА.

Reply

Leave a Comment

5 × one =