Дискусија за предизвиците пред и по членството во НАТО

Од:

Дискусија на тема „Предизвиците на Република Северна Македонија пред и по членството во НАТО“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Факултетот за безбедност-Скопје и Фондацијата „Конрад Аденауер“.

– Во дискусијата се очекува да се нагласи дека развојот и унапредувањето на безбедносниот систем се условени од брзината на реформите во оваа област, кои ќе овозможат развој на безбедносниот систем на Република Северна Македонија и поголема стабилност на земјата. Сегашната поставеност на безбедносниот систем на Република Северна Македонија треба да се доградува во насока сè повеќе и понагласено да дава одговор на кризите, заканите и загрозувањата. Затоа се наметнува потребата од градење соодветни безбедносни политики преку нови стратегии, доктрини и концепции се заклучува во публикациите и истражувањата за безбедноста кои ќе се промовираат, соопштија од Факултетот за безбедност – Скопје.

Од организаторите најавено е присуство на началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, директорот на Агенцијата за разузнавање Зоран Иванов, директорот на Фондацијата Конрад Аденауер Јоханес Раи, деканот на Факултетот за безбедност проф. д-р Никола Дујовски, доц. д-р Марјан Ѓуровски, проф. д-р Цане Мојаноски и претседателката на Комората на Република Северна Македонија за приватно обезбедување Верица Милеска Стефановска.

Воедно, денеска, ќе биде промовиран универзитетскиот учебник „Вовед во безбедноста“ и истражувачката монографија „Индекс на безбедност 2“. Издавачи на двете книги се Факултетот за безбедност-Скопје и Фондацијата „Конрад Аденауер“.

Би можело да ве интересира

Ловец на НАТО се обидел да му се доближи на авионот на министерот Шојгу, интервенирал руски „Сухој 27“

Столтенберг: НАТО мора да го разбере кинескиот подем

Борисов: Недозволиво е јас да кренам рака против вашето членство во НАТО

Кристијан Ландов

Столтенберг: Нема барање до НАТО за почнување мисија во Ормутскиот залив

Протоколот за НАТО ратификуван во Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Црна Гора е сигурен и одговорен партнер на НАТО

Ана Ололовска