Димитров на инаугурацијата на Вучиќ

Од:

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров присуствуваше на инаугурацијата на претседателот на Република Србија Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Министерот Димитров, како што информира МНР, на свечениот прием вчера во Палата Србија по повод инаугурацијата на Вучиќ му пренел честитки во името на Владата на Република Македонија.

Во рамки на престојот Димитров присуствувал и на денешната средба на претседателите на двете држави Ѓорге Иванов и Александар Вучиќ, на која, како што информиаат, биле разменети мислења за состојбите во билатералните односи меѓу Македонија и Србија, како и за актуелните случувања во регионот и пошироко.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Ана Ололовска

Вучиќ и Мицотакис во Софија разговараа за енергетската криза и европскиот пат на Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Ана Ололовска

Во Србија почнува попис на населението, домаќинствата и становите

Ана Ололовска

Донфрид во телефонски разговор со Вучиќ остро замерила на потпишаниот договор меѓу Србија и Русија

Владата на Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко, не важи за Македонија и Албанија