ВИДЕО: Девет години затвор за првообвинетиот во грабежот на НЛБ банка

Од:

Вкупно 20 години казна затвор за обвинетите во грабежот на НЛБ банка. Првообвинетиот во случајот, Бобан Смилевски доби 9 години и 2 месеци затвор за кривичните дела затајување и тешка кражба. На Смилевски исто така му е забрането да го оттуѓува станот од 55 квадрати кој е на негово име.

dobivaj vesti na viber

Второобвинетиот, Горан Смилевски доби шест и пол години исто така за затајување и тешка кражба. Борис Мичевски, третообвинет во случајот, доби 5 години и 2 месеци додека пак четвртообвинетиот доби условна казна за затајување.

Судот ги задолжи осудените да го вратат целиот износ кој го украле од НЛБ банка. На почетокот на судската постапка против нив, обвинетите го признаа делото, но пред судот не открија каде се парите.

Првообвинетиот Бобан Смилевски изјави дека бил задолжен и дека за тоа му се заканувале, па морал да ја ограби банката.

Би можело да ве интересира

Приведени двајца крадци во Кавадарци, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Двајца битолчани краделе бакарни цевки во струшката „Специјална болница за нефрологија“

Скопјанец затекнал крадец во неговиот дом, на крадецот му испаднал дел од украдените предмети

Горан Наумовски

Банкарски службеник од Тетово украл 10.000 евра од туѓа сметка

Горан Наумовски

Приведен крадец од Тетово, пронајдени украдени мотоцикли

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Крадец нападна жена во Нов Белград, и го скрши забот и го искина накитот