ЦУК: Пожар на Галичица, опасност да биде зафатена и заштитената зона од шумата

Од:

Пожарот којшто беше активен на албанска територија на планината Галичица со помош на ветрот е веќе преминат на македонска територија кај граничен Камен Ф9. Екипи на Националниот парк „Галичица“ и граничната полиција во моментов се на терен, затоа што постои опасност од проширување на пожарот и може да биде зафатена и заштитената зона од шума на Националниот парк „Галичица“, информираат од Центарот за управување со кризи, повикувајќи се на информации од РЦУК Охрид.

-Во моментов гори сува трева, грмушки и ниска деградирана ретка шума и поради тоа што теренот е непристапен за гасење од земја со човечка сила ќе се следи состојбата во текот на денешниот ден од страна на екипи на Националниот парк „Галичица“ и граничната полиција, велат од ЦУК.

Оттаму информираат дека во текот на вчерашниот и денешниот ден низ земјава се појавени неколку мали пожари на сува трева и стрништа, како и диви депонии коишто беа за брзо време изгаснати од страна на надлежните институции.

Би можело да ве интересира

Апел од Општина Неготино да нема движење во регионот зафатен од пожарот

Катерина Ѓуровски

Се вратија пензионираните пилоти, ер-тракторите ќе го гасат пожарот во Неготинско

Катерина Ѓуровски

Со полициски и армиски хеликоптери се гасат пожарите кај Ново Село и на Серта, ќе се вклучат и ер-тракторите

Катерина Ѓуровски

Два пожара горат во велешко, за едниот е побарана и помош од хеликоптерите на МВР

ВИДЕО: Хроничниот проблем со пожарите на „Вардариште“ задушува половина Скопје

Катерина Ѓуровски

Спасувачка акција за три 16-годишни момчиња заробени на островче на надојдената Треска

Предраг Петровиќ