ЦУК: Поплавени дворови и подрумски простории во Драчево

Од:

Скопјанец на единствениот број за итни случаи 112 пријавил дека кај него, на улица „Драчевска“ во населба Драчевo, општина Кисела Вода, и кај неговите соседи се поплавени дворовите и подрумските простории од обилните врнежи.

Како што информира Центарот за управување со кризи (ЦУК), на улицата „Драчевска“ биле запушени одводните шахти.

Пријавителот, како што се наведува, информирал за случајот и очекува помош од надлежните служби да излезат на терен и да го отстранат проблемот.

Од ЦУК посочуваат дека комуницирале со Општина Кисела Вода и со дел од надлежните субјекти.

УХМР информира дека попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за појава на краткотрајно невреме.

Би можело да ве интересира

Возило излетало на железничка пруга, повредени се две лица кои ги извлекувале пожарникари

A1on

На дива депонија во Лисиче фрлени одрани животни

A1on

Змии во населени места – Што да прават граѓаните ако наидат или бидат каснати од змија совети од ЦУК

(ВИДЕО) Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника – никој не го санирал две години

Анита Петровска Рајковиќ

Пријави за змии во дворови на болница и факултет, од ЦУК апелираат на внимателност

Орце Костов

Извлечено тело на старец од Тополка, бил пријавен за исчезнат