Чеченец осомничен за препродажба на дрога во Гостивар

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Република Чеченија, Руска Федерација, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд Гостивар достави предлог за определување мерка-притвор за осомничениот, поради опасност од бегство, како и можност да го повтори делото и да влијае врз сведоците.

Како што информира Јавното обвинителство, осомничениот 35-годишник, од засега непознато лице, купил одредено количество наркотична дрога – марихуана, која ја држел во својата соба во еден мотел во Гостивар со намера да ја препродава. При претрес кај осомничениот на 10 февруари биле пронајдени околу 15 грама марихуана во најлонско пакување.

Би можело да ве интересира

600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница пронајден од американската полиција

А1он

Приведени двајца кичевци кај кои е пронајдена марихуана и кокаин

Ана Ололовска

Обвинение за 20-годишен арчиновец за неовластена продажба на марихуана

Ана Ололовска

Триесет и пет лица на суд за користење дрога во првите два месеца од оваа година

Ландов

Притвор за скопјанец кај кој е пронајдена разновидна дрога

Ландов

Уапсен скопјанец поради прашкаста материја, кумановската полиција поднесе кривична за поседување хероин

Ландов