Британска делегација при НАТО: Приемот на С. Македонија – историски момент за Алијансата

Од:

Зачленувањето на Северна Македонија во НАТО не е од значење само за нас, туку и за сојузниците, напиша министерката за внатрешни работи Радмила Шекеринска на Фејсбук, пренесувајќи објава од твитерот на Британската мисија во Алијансата.

– Делегацијата на Обединетото Кралство во НАТО во рамките на National photo week на Твитер објави фотографии од моментот на официјалното пристапување на Северна Македонија во НАТО, нарекувајќи го чинот историски момент, напиша Шекеринска.

На Твитер налогот на Делегацијата на Обединето Кралство при НАТО вчера беа објавени три фотографии од подигнувањатето на македонското знаме пред седиштето на Алијансата во Брисел.

– Историски момент за НАТО кога во март го дочекавме нашиот 30-ти сојузник, Северна Македонија во Алијансата. Неколку брилијантни фотографии од церемонијата на заченување за #NationalPhotoWeek, стои во објавата на Твитер на Британската делегација при НАТО.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

А1он

Поголем буџет и плати, „паметна одбрана“, НАТО членството шанса за бизнисот

Ана Ололовска

Столтенберг: Меѓународната заедница треба да одговори на труењето на Навални

А1он

Итен состанок на НАТО, тема – труењето на Навални

Ана Ололовска

Кнежевиќ: Црна Гора не може да излезе од НАТО, но треба да развива добри односи со Србија и Русија

Горјан Грнчаровски

НАТО: Руската воена авијација го крши меѓународното право

Ана Ололовска