(ВИДЕО) Боки 13: Постојано повраќам и не можам да го следам судењето

Од:

Бојан Јовановски – Боки 13 побара да се одложи првото рочиште за „Рекет“, бидејќи како што рече не е свесен, не е контактибилен, повраќал десет пати утринава и не е во можност да го следи судењето.

„Имам желба активно да учествувам во судскит процес, но едноставно не сум во состојба“, рече Боки 13.

До судот беше доставена и документација од затворскиот лекар кој констатирал дека Јовановски постојано повраќа, чувствува тензија има вртоглавици, а во два наврати било констатирано дека состојбата му е животнозагрозувачка.

Неговиот адвокат Сашо Дуковски рече дека за здравствената состојба на Јовановски укажуваат со месеци.

„Не сакам да се има впечаток дека го одолговлекуваме судењето, но еве видете го човекот како изгледа. Терапијата му е прекината и не е точно дека му се дава било каква терапија“, рече адвокатот на Боки 13.

На ова се спротивстави обвинителката Вилма Русковска, која рече дека медицинската документација од болницата „8 Септември“ укажува дека Јовановски не е во животнозагрозувачка состојба.

„Ниту еден доктор не би си ја ризикувал лиценцата. Сметам дека со ова сакаат само да ја одолговлечат постапката“, рече Русковска.

По ова советот се повлече и за 20-тина минути ќе донесе одлука дали ќе се продолжи судењето за „Рекет“ или ќе биде прекинато.

Во судот е повикан доктор за да го прегледа Јовановски.

Би можело да ве интересира

Нова снимка за Мицкоски: Се борам да ваквото СЈО не помине, автоматски неговиот најголем предмет, тој ‘Империја’

Кристијан Ландов

Нова аудио бомба открива дека Мицкоски се среќавал со Орце Камчев: Мене ме имаат сликано како влегувам таму

Ландов

Дуковски: Јовановски поднесе кривични пријави за измама, изнуда, лажен исказ, можеби торутира и несовесно лекување

А1он

Бојан Јовановски поднесе пријави во Обвинителство

Ана Ололовска

Затворски казни од девет и седум години за „Рекет“, незадоволни и одбраната и обвинителството

Ана Ололовска

Облеката на Боки 13 и гарнитурата на Јанева ќе ги задржи државата, а Камчев ќе треба сам да си бара да му вратат 1.5 милиони евра

Кристијан Ландов