Богоев: СДСМ инвестира во рамномерниот развој и се грижи за граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е симбол за неработење

Од:

СДСМ како централна и како локална власт инвестира во проекти важни за локалниот економски раст и во мерки што значат поддршка на граѓаните во време на криза, порача потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Старо Нагоричане.

– Овде во општина Старо Нагоричане СДСМ за овие години има инвестирано во 20 километри патна инфраструктура, се инвестираше и во водоводи преку програмата ТАВ и добро е што оваа општина и денес продолжува да се развива. Особено значајно е што општина Старо Нагоричане е дел од стратешката инвестиција во енергетиката ветерната електрана „Вирови“ која освен што ќе донесе енергетска независност ќе обебзеди и нови вработувања и повеќе средства во буџетот на општината. Сето тоа е благодарение на посветеноста на СДСМ да инвестира во секое населено место во државата, порача Богоев.

Тој истакна дека градоначалничката на Старо Нагоричане, Жаклина Јовановска е пример за тоа како треба да се работи одговорно, отчетно и посветено за граѓаните, додавајќи дека за разлика од неа градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ се симбол за неработење.

– Гледајте што се случува во општините раководени од ВМРО-ДПМНЕ по само една измината година. Општините тонат во безидејност, нема нови проекти, јавните претпријатија се пред колапс, а граѓаните во време на криза, плаќаат повисоки комунални услуги. Тоа е сосема различно од одговорниот, чесен и домаќински пристап на градоначалничката Јовановска од која другите градоначалници, а особено оние од ВМРО-ДПМНЕ, можат да учат, порача Богоев.

Би можело да ве интересира

Договорени правда и здравство кај Алијанса, Таравари вели: не е точно

Катерина Павлова-Николовска

Николовски: Зголемено производство на струја од домашни капацитети за 30 отсто, мерките во енергетиката даваат резултат

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Костовски: 53 милиони од ЕУ за три капитални проекти, придобивките од евроинтеграцијата на дело

Ана Ололовска

СДСМ: Неспособност, ВМРО-ДПМНЕ на грбот на граѓаните товари 16 милиони евра долгови

Ана Ололовска

СДСМ: Шпицниот градоначалник Мицкоски ги заглавува општините во кои власт е ВМРО-ДПМНЕ