Арачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство согласно член 386 став 1 од Кривичниот законик.

– Осомничениот, 69-годишен арачиновец, на 23 мај без дозвола влегол во канцеларијата на градоначалникот, насилно барајќи да му се додели земјиште во надлежност на Општина Арачиново. Откако не го нашол во канцеларијата, го пресретнал градоначалникот во дворот, започнал грубо да го навредува, да му се заканува и насилнички да се однесува, велат од Обвинителството.

Со цел обезбедување на присуството на осомничениот и непречено водење на кривичната постапка, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерки на претпазливост – обврска осомничениот да се јавува повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган, забрана за посетување на службените простории на Општина Арачиново, како и забрана за приближување или воспоставување контакти со градоначалникот, се додава во соопштението на Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Спасовски за настаните во Општина Арачиново: Преземени се мерките од страна на институциите, тие што прават конфликти нека ги расчистат недоразбирањата

Ана Ололовска

Општинската администрација на Арачиново од денеска нема да работи поради „безбедносни причини“

Ана Ололовска

Во Арачиново пак не се плаќа данок на имот, ниту пак општината знае колку недвижен имот има, утврдила ревизијата

Орце Костов

(ВИДЕО) Претреси и апсење во Арачиново: Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра

Анита Петровска Рајковиќ

Девојче од Арачиново тешко повредено во сообраќајка

Горан Наумовски

Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Катерина Павлова-Николовска