Анѓушев: „Мал шенген“ не е алтернатива за нашето членство во ЕУ

Од:

Нема алтернатива за зачленувањето во Европската Унија. Ниедна регионална или локална иницијатива, па ни „мал шенген“ не може да биде замена на тоа што ние го имаме како таргет, а тоа е Северна Македонија да стане членка на ЕУ, посочи денеска вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев.

-Тука нема алтернатива. Секоја иницијатива која што може да биде локална, а е за да ја подобри регионалната соработка, ние ќе ја поддржиме, но мислам дека има сосема доволно простор во рамките на постојните иницијативи. Треба да се види што тој „мал шенген“ подразбира иако е убаво кога ќе го кажеме популистички, но сепак треба да бидеме претпазливи, бидејќи ниедна локална и регионална иницијатива не смее да биде препознаена како замена на нашето членство во ЕУ, рече Анѓушев во одговор на прашање при посетата на средното електро-техничко училиште „Михајло Пупин“ каде беше пуштена во употреба фотоволтаична електрана во училиштето.

Би можело да ве интересира

За Владата францускиот нон-пејпер е за поздравување

Ана Ололовска

Адеми: Северна Македонија се враќа на меѓународната сцена, со зајакнато учество и активности во меѓународните тела

Ана Ололовска

Заев – Лофвен во Стокхолм: Силна поддршка од Кралството Шведска за европските интеграции

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Анѓушев: Реализираме низа енергетски проекти за поголема конкурентност

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев од Самитот во Солун: Направивме договори за стратешко партнерство, продолжуваме и отвораме широк простор за бизнис иницијативите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Анѓушев од самитот во Солун: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции

Ана Ололовска