Акциска контрола на СВР Битола

Од:

На втори и трети јули, од страна на полициски службеници од СВР Битола на подрачјето на СВР Битола беше спроведена акцискa контролa во склоп на оперативниот план „Безбедно лето-2022″ на цело подрачје на СВР Битола односно контрола на јавни места каде има нарушување на јавниот ред и мир, известува МВР.

dobivaj vesti na viber

– При контролата опфатени беа 37 локации на подрачјето на СВР Битола каде беа извршени вкупно 63 проверки на идентитет, 39 прегледи на лица, четири прегледи на патнички моторни возила. При контролата приведено е едно лице кај кое е пронајдена марихуана, по чл. 215 од КЗ. Поднесени се шест прекршоци по чл. 6 од “Законот за прекршоци против јавниот ред и мир” и 27 прекршоци по” Законот за безбедност на сообраќајот на патишта”, соопшти МВР.

СВР Битола продолжува и понатаму со спроведување на зајакнати акциски контроли за зајакнување на јавната безбедност.

Би можело да ве интересира

Приведен прилепчанец баран со потерница

Ана Ололовска

(ВИДЕО) МВР уапси Пакистанец кој убил 17-годишна девојка од Грција

Горан Наумовски

Кривична пријава против полицаец за примање поткуп

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Приведено лицето кое оштети 18 паркирани возила на подрачјето на скопски Центар

Ана Ололовска

Поднесена кривична пријава за предизвикување на општа опасност

Ана Ололовска