Акциска контрола на МВР во Прилеп, приведени четири лица

Од:

Во текот на изминатата вечер (25/26.7.2022), од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната единица за поддршка, Единицата за интервентна полиција и Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп беа спроведени контроли на лица и патнички возила на подрачјето на Прилеп.

dobivaj vesti na viber

За време на контролите четири лица се лишени од слобода, бидејќи кај нив била пронајдена марихуана и против нив ќе биде поднесена пријава по чл.215 од Кривичниот законик.

Во периодот од 21 до 4 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола на територијата на град Прилеп за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

При контролата санкционирани се 16 возачи, од кои 13 возачи се исклучени од сообраќај. Од нив, 11 возачи управувале возила под дејство на алкохол, 15 управувале возило без важечка возачка дозвола.

Засилените акциски контроли продолжуваат.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава против полицаец за примање поткуп

131 санкционирани возачи во Скопје

Гостиварец со „БМВ“ излетал од патот, тројца повредени

За еден ден МВР казни 304 возачи поради брзо возење

Полицијата работи, но за пет убиства од минатите три години во Скопје сторителите не се откриени

Кристијан Ландов

Приведени двајца дилери на дрога од Скопје