Акција за чистење на езерцата во Зоолошката градина

Од:

Во Зоолошката градина во Скопје почна вториот дел од операцијата „Чисти езера“.

Како што информираат од зоолошката, од утринава екипи на „Улици и патишта“ и „Водовод и канализација“, заедно со вработените во Зоо Скопје интензивно работат на чистење на езерото, кое не било исчистено повеќе од 13 години.

„Замерките на скопјани беа за езерата и навистина се во право. Чекавме да се подобрат временските услови и веднаш реагиравме. Се надевам во скоро време ќе имаме чисти езера“, изјави директорот Ѓорги Галетановски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почна да се гради првиот Дино парк во Скопје

Ана Ололовска

ЗОО Скопје го слави 93-от роденден

Ана Ололовска

Голема роденденска забава во Зоолошка градина Скопје

Ана Ололовска

Скопската зоолошка градина ќе добие фламинга и пингвини

А1он

Мал штрк треба да се оперира за да се спаси, но никој не го пренесува во Скопје

(ВИДЕО): Трнлив пат на шимпанзото Коко до неговото враќање дома

Мери Јордановска