Ахмети: Пописот ќе се одржи во април, нема одложување

Од:

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска истакна дека пописот закажан за април ќе се одржи и оти нема никакви причини за негово одложување.

-Досега нема никаква промена и пописот ќе се одржи на почетокот на април. Ова е статистички чекор, чекор што треба да се направи бидејќи се бара од меѓународните организации како Европската унија и ЕУРОСТАТ за да имаат точни статистички информации како институции во ЕУ, рече Ахмети, во одговор на новинарско прашање, на свечената академија по повод независноста на Република Косово.

Како што рече Ахмети, предвремени парламентарни избори не се во интерес ниту на државата, ниту на партнерството.

-Што се однесува до предвремените избори сметам дека се организираат во случаи на кризи, нефункционирање на Парламентот, блокирање на институциите, такво нешто нема и ниту во иднина мислам дека нема да има, бидејќи не се во интерес ниту на државата, а ниту и на партнерството во овој случај, рече Ахмети.

Ахмети истакна дека парламентарното мнозинство функционира во рамките на нормалноста и оти не се разговара за реконструкција на Владата.

Околу тоа дали се очекува кадровски промени внатре во ДУИ до владиниот кабинет, Ахмети рече дека тој е личност што ја поддржува слободната мисла и на крајот за се одлучува мнозинството на органите на партијата, со консензус или со мнозинство на партиските орган

Би можело да ве интересира

Ахмети: Лажни вести се дека пратеници од ДУИ ќе го зголемат мнозинството на Мицкоски

Катерина Павлова-Николовска

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората

А1он

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините

А1он

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он

Попис 2021 – за девет дена попишани над половина милион граѓани

Ана Ололовска