Адвокатите на Јанева бараат да се одложи „Рекет“ бидејќи таа е во ризичната категорија според мерките за коронавирусот

Од:

Адвокатите на Катица Јанева поднеле барање за одлагање на денешното рочиште за „Рекет“. Како причина е наведено дека обвинетата користи на мерки од Владата за спречување на ширење на коронавирусот, со оглед дека спроед нејзината здравствена состојба, таа е во ризичната група граѓани.

Во поднесокот е наведено дека станува збор за хронична здравствена состојба. Но, освен поради здравјето на Јанева, одлагање се бара и поради друга причина, односно здравствената состојба на еден од нејзините адвокати.

Одлука на ваквиот предлог треба да донесе судијката Васка Николовска – Масевска, која го води процесот по овој предмет. Таа треба да го отповика барањето за спроведување на Јанева од куќен притвор, доколку одлучи да го прифати барањето.

На денешното рочиште е планирано да сведочат дел од обвинителите од СЈО. Таа предложи 13 од нив, меѓу кои Ленче Ристоска, Гаврил Бубевски, Фатиме Фетаи и Трајче Пеливанов.

Би можело да ве интересира

Јанева: Орце и Ана Камчеви се дно, Русковска нека пукне

Кристијан Ландов

Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Кристијан Ландов

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Ана Ололовска

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Ана Ололовска

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

А1он

Дуковски во „Рекет“: Обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари Бојан Јовановски

Ана Ололовска