24-годишен жител на радовишко село под истрага за силување на сопствената баба

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривични дела – Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 и Родосквернавење од член 194 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот 24-годишен жител на радовишко село, на 2 јули, во дворот на семејната куќа, извршил обљуба врз неговата 72-годишна баба, злоупотребувајќи ја нејзината немоќна состојба на болна жена со инвалидитет и моторен дефицит, поради кои не била во можност да се одбрани.

Надлежниот јавен обвинител до Судот достави и предлог за определување мерка притвор за осомничениот. Судијата нa претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Осумдесетгодишен старец извршил обљуба на малолетно девојче во велешко

А1он

Силувана 16-годишна девојка од Кочани

Ана Ололовска

Се бара притвор за 55-годишен скопјанец поради силување

А1он

Девојка од Велес двапати силувана во еден ден

Жарко Настоски

Два пати силувана 63-годишна жена од Велес

Ана Ололовска

Скопјанка пријавила силување врз ќерката на нејзиниот вонбрачен сопруг

Ана Ололовска