Заемот од централната банка од 50 милијарди франци ги зголеми акциите на Credit Suisse за 30 отсто

Од:

Акциите на Credit Suisse пораснаа за повеќе од 30 отсто, откако банката соопшти дека ќе позајми 50 милијарди швајцарски франци (54 милијарди долари) од Швајцарската национална банка.

Credit Suisse објави дека ќе користи заем од централната банка преку кредитен фонд за да ја подигне својата ликвидност, објави CNN (CNBC). Швајцарската централна банка и регулаторните агенции за финансиските пазари изјавија дека Credit Suisse ги исполнува сите барања за капитал и ликвидност наметнати на системски важни банки.

Акциите на Credit Suisse паднаа за 25 отсто откако нејзиниот најголем инвеститор, Саудиската национална банка, објави дека нема да може да обезбеди повеќе пари поради регулаторните ограничувања.

Би можело да ве интересира

Сисли: Швајцарската војска сака да потроши 50 милијарди франци до 2030 година

Швајцарскиот суд одлучи: Полицајците не се виновни за смртта на уапсениот, роднините на жртвата извикуваа „срам“ и „скандал“

Горан Наумовски

После пет години од убиството: Шестмина полицајци обвинети за смртта на еден Афроамериканец

Горан Наумовски

Ученик е убиен на пат кон својот дом: Жена го избоде до смрт, мотивот на ова злосторство остана тајна

Горан Наумовски

Србин во Швајцарија е осуден дека 140 пати ја силувал својата ќерка

Два воза излетаа од шините во Швајцарија, неколкумина повредени