(ВИДЕО) Арсовски: Заев, Ангеловска и СДСМ повторно ја задолжуваат државата и граѓаните

Од:

„Нина Ангеловска и Зоран Заев денеска повторно ќе ја задолжат Република Македонија за нови 65 до 67 милиони евра.

Четири месеци како е министер Нина Ангеловска, има пет задолжувања во вредност од над 270 милиони евра и ниту еден капитален проект кој што може да се види со голо око.

Психолошката граница од над 50% задолжување е одамна помината и граѓаните и државата секојдневно живеат во неизвесност.

Најкрупниот проект на новата министерка е враќањето на рамниот данок по примерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Очигледно е дека државата се води недомаќински. Секое ново задолжување само ја покажува развратноста на Владата во делот на финансиите. Нема ниту еден капитален проект реализиран. Жалосно“, рече Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Реализацијата на капитални инвестиции и сумата на странски инвестиции директни влезени во Република Македонија во моментот се историски најниски.

Заклучно со септември капиталните инвестиции се 37.6%, значи 3 од 4 квартали не е постигнато ниту 40% од планираната реализацијата на капиталните инвестиции и тоа планирана со ребаланс на буџет.

Новиот Буџет кој го предвидуваат СДСМ, Заев и Нина Ангеловска ќе биде историски најголем, со историски најголема сума нето задолжувања идната година каде што стотици милиони евра ќе се задолжи нето државата само во 2020 година.

Капиталните инвестиции повторно ќе бидат драстично пониски и од оваа година. Економскиот тим на Владата потфрли.

Казната за ова потфрлање ќе ги стигне на 12 април на денот на изборите.

Потоа следи обнова на Македонија и реобнова на економски план во целата држава“, изјави Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

На порталот „Република“ по грешка објавена инструкција како да се напише текст против Заев

Ландов

(ВИДЕО) Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: УМС е во истата криминална матрица на ВМРО-ДПМНЕ, сериозни индиции дека злоупотребиле европски пари

Ана Ололовска

СДСМ: Ние се боревме за Закон за ЈО и продолжување на предметите на СЈО, ВМРО-ДПМНЕ се бореа за спас на Камчев и Груевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Славески: Ќе ја намалиме невработеноста под 10%, имаме нов развоен модел за Обнова на Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Николовски тврди дека семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави

Ана Ололовска