(ВИДЕО) Арсовски: Економијата крахира, Анѓушев цвета

Од:

Во услови кога економијата во Република Македонија крахира, кога граѓаните осиромашуваат, бизнисот на фирмите на вицепремиерот на владата на СДСМ, Кочо Анѓушев, цвета и, како по обичај, и тоа цвета со народни пари, обвини Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Анѓушев можеби не знае да најде решение кое би ја подобрило македонската економија, но затоа успеа да најде идеален начин како производите од неговите фирми да бидат набавувани на сите тендери во државата, а тој воопшто да не конкурира на јавните набавки распишани со народни пари. Последниот скандал во кој вицепремиерот Кочо Анѓушев е повторно замешан во случајот со набавки на возила за метење улици од типот ‘грин машинс’ произведени од неговата фирма ‘Брако’ Велес. Имено, вкупно 240 илјади евра народни пари за половина година се инкасирани во џебот на Анѓушев преку фирмата ‘Сандра-М Љупчо ДООЕЛ експорт-импорт Кавадарци’, која е дистрибутер на овие метларки, идеална шема за собирање на народните пари. Јавноста алармираше дека четири комунални претпријатија склучиле договори за набавка на метларките на Кочо Анѓушев, а тоа се ЈП ‘Исар’ од Штип, ‘Плавија’ Радовиш, Паркинзи на Општина Центар, ЈП ‘Водовод’ Кочани исто така преку дистрибутерот на метларките на Анѓушев од Кавадарци“, рече Арсовски.

Да потсетиме, додаде тој, дека Кочо Анѓушев за овие возила веќе еднаш од државата доби бенефиции, односно царински поволности за литиум-јонски батерии за електрични возила произведени од „Брако“, а сега и општините се подредени на список за набавка на овие возила токму од фирмата на вицепремиерот Кочо Анѓушев.

„За Анѓушев овде нормално нема ништо спорно, бидејќи набавката на овие возила била јавен интерес, а одлевањето на буџетските пари на граѓаните на негово конто било позитивно затоа што на тоа дополнително се наплаќало и трговската маржа. Ова е веќе трагично, набавката на возила вакви со народни пари кај вицепремиерот не е од јавен интерес туку е единствено од интерес на Кочо Анѓушев. Ни срам, ни перде, а богами ни одговорност не гледаме кај Кочо Анѓушев. Метларка треба да почне да се вози на ‘Илинденска’, конкретно од Владата и тоа што е можно поскоро. Да почне од Анѓушев, Заев и Тевдовски, луѓето што ја упропастија економијата и коишто единствено работат за нивно лично богатење“, рече Арсовски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стојановски: Наумовски ја задолжи општината, а нема во план да ја изгради градинката во Волково

(ВИДЕО) Стоилковски: Од што точно се плаши Костадинов кој што често беше фотографиран во друштво на еден од осомничените?

ВМРО-ДПМНЕ: Кај кого сѐ завршувале милионите од рекетот кој Боки 13 и Зоки Кичеец го вршеле?

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги доведе земјоделците до питачки стап, немаат ни за леб

Во БиХ очекуваат економски раст од 3,8 за следните три години

Аргентинскиот министер за финансии поднесе оставка