СБ додели кредит од 378 милиони долари на Украина за развој на електроенергетика

Од:

Одборот на директори на Светска банка донесе одлука за доделување на кредит на Украина во вредност од 378,4 милиони долари за развој на електроенергетиката, пренесува ТАСС.

Средствата ќе бидат искористени за зголемување на безбедноста на електродистрибутивниот систем и модернизирање на пазарот на електрична енергија.

Проектот ќе помогне за обнова на националната електродистрибутивна мрежа и за зголемување на енергетската безбедност на Украина, изјави регионалниот директор на СБ за Белорусија, Молдавија и Украина, Чимао Фан.

Кредитот е дел од вкупниот пакет на Светска банка за Украина во висина од 3,5 милијарди долари, договорен во март годинава. Досега од овој пакет се доделени 2,5 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Путин и Макрон разговараа за Сирија и Украина

Киев го усвои сите закони за амнестија во рамките на договорите од Минск

Ана Ололовска

Полицијата се распоредува по Киев, националистите се собираат

Ана Ололовска

Зеленски до националистите: Одбегнувајте насилство во текот на маршот

Ана Ололовска

Јеронимос: Прогласувањето автокефалност на Украинската православна црква е особено корисно за Православната црква

Татјана Ташкова

Грчката црква ја призна автокефалноста на Украинската православна црква

Leave a Comment

18 − thirteen =