Поскапуваат Еуросупер БС-95, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство

Од:

За половина денар поскапуваат Еуросупер БС-95, дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство, а цената на Еуросупер БС-98 останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новите цени на нафтените деривати ќе важат од полноќ.

Согласно одлуката на РКЕ, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 67,5 денари за литар, на дизелот 58,5 денари за литар, а Екстралесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 58 денари за литар. Цената на Еуросупер БС-98 останува 69 денари.

Се зголемува и малопродажната цена на мазутот за 0,726 ден/кг и ќе изнесува 34,992 ден/кг.

Покачувањето на цените, РКЕ го образложува со порастот на цените на нафтените деривати на светските берзи во изминатите седум дена, како и понискиот курс на денарот во однос на доларот.

Цените на нафтените деривати се менуваат секој понеделник.

Би можело да ве интересира

Дизелот поскап за половина денар по литар

Ана Ололовска

Поевтинуваат Еуросупер БС-95 и мазутот, останатите нафтените деривати со непроменета цена

Ана Ололовска

Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот со иста цена

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат

Ана Ололовска

Поскапуваат бензините и дизелот

Ана Ололовска

Поскапуваат бензините

Ана Ололовска