Грчката влада ќе ја спасува туристичката сезона

Од:

Грчката преодна влада ја истакна безбедноста во земјата, со оглед на ризикот од масовни откажувања на туристите да дојдат преку летото, поради политичката и економската криза во земјата.

„Важно е сликата која е дадена за земјата да одговара на реалноста“, истакнал портпаролот на владата, Димитрис Циодрас.

Тој додаде дека Грција е „потполно безбедна дестинација со конкурентски цени“.

На барање на премиерот на предоната влада, министерството за туризам работи на мерки за зголемување на бројот на туристичките резервации.

Економско-политичката ситуација во Грција, доведе до смалување на бројот на туристи од европските земји, особено од Германија, кој во последната година се смалил за 30%.

 

 

Би можело да ве интересира

Жена почина во Полихроно: Во несвестна состојба била извлечена од морето

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени