Бензините и дизелот остануваат со иста цена, поевтинува мазутот

Од:

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менуваат, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и управување со комунален отпад (РКЕ).

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,223 ден/кг и сега ќе изнесува 44,609 ден/кг.

Од ноќеска на полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат

– Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,00 (денари/литар)

– Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,00 (денари/литар)

– Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,50 (денари/литар)

– Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 74,00 (денари/литар)

-Мазут М-1 НС 44,609 (денари/килограм)

Од РКЕ напоменуваат дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 10 мај 2024 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

Би можело да ве интересира

Поевтинуваат горивата

Поевтинува мазутот, бензините со непроменета цена

Нови цени на горивата

Горан Наумовски

Поскапува мазутот

Поскапуваат горивата

Поскапува мазутот