„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со џез концерт „Џезна и Флет фалф“

Од:

Манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“ вечер продолжува со џез концертот „Џезна и Флет фалф“. На концертот, кој ќе се одржи во Aмфитетарот во Градскиот парк во Струмица, ќе настапат Јасна Трпкова (Џезна), вокал, Слободан Ѓошиќ-Боби, џез гитара, Игор Величковски, џез саксофон и Денис Кирчанов, контрабас.

Настаните од „Струмица-град на културата 2021“ продолжуваат задутре со целовечерен концерт на ансамблот „Танец“ пред платото на НУЦК „Антон Панов“, чиј настап е дел од новата сезона на оваа национална установа, симболично наречена „Враќање“. Целата сезона е во чест на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, но и во духот на отпочнување на новиот сценски живот, после долгата глобална здравствена криза.

До крајот на месецот треба да се одржат уште четири настани – „Валцер под ѕвездите“, Ноќно искачување до Цареви Кули, изложба на отворено „Врамени текстови“ и промоција на збирката афоризми „Балкански триаголник“ од авторите Ацо Ѓоргиев, Нада Караџиќ и Миладин Бериќ.

Би можело да ве интересира

Десеттото издание на „Струмица опен фестивал“ почнува денес

Ана Ололовска

Концерт на учесниците на Летната школа за гитара на Струмица опен фестивал

Ана Ололовска

Со Трка на келнери почнува „Струмица опен фестивал“

Ана Ололовска

Петтото издание на „Струмица опен фестивал“ ќе се одржи од 6 до 14 август