Промоција на книгата „Среќен мртовец“ од Марјан Анѓеловски

Од:

Утре со почеток од 19:19 часот, во „Салон 19:19 – Културно информативен центар“ – Скопје, ќе се одржи промоција на новата книга „Среќен Мртовец“ на Марјан Анѓеловски. „Среќен мртовец“ е сатирична драма за живиот мртовец Живко, кој поради системска грешка добива решение дека починал. Од тој момент неговиот живот се претвора во пекол и борба со нефункционалниот државен систем, бирократија и административни лавиринри. Преку еден апсурден начин, во својата борба да докаже дека е жив, Живко го соголува до гола кожа државниот апарат и сите негови слабости.

dobivaj vesti na viber

Издавањето на книгата „Среќен мртовец“ е поддржано од Министерството за култура, како преокт од национален интерес од областа на литературната и издавачката дејност за 2022 година. Драмата „Среќен мртовец“ освои европска трета награда на „Еуродрам“ – Европската мрежа за современа драма и превод во изборот на најдобри нови драмски дела на европско ниво за 2022 година.

Промотор и рецензент на книгата е Снежана Стојчевска, а театарски перформанс во форма на драмско читање ќе имаат актерите од ансамблот на Алтернативниот театар „Отпишани“: Петра Ивановска, Јасмин Рамани, Ивана Стамевска, Сара Николовска, Огнен Велевски, Ристе Мицевски и Елена Ѓорѓевска.

Марјан Анѓеловски е роден во Скопје во 1987 година. Пишува и настапува низ земјава и низ Балканот со хумор, сатира и театарски претстави, а работи и како сценарист во тв-емисии. Автор е на книгите: „Македонијо, off мори мајко“, „Го силувавме ежот“, „Животот е краток и нејасен“, „Колку убав погреб“ „Самоубиство во самоодбрана“, како и е коавтор на книгата „Три ем“. Застапен е и во неколку антологии на балканскиот и на македонскиот афоризам. Како сценарист има работено во телевизиските емисии „Фчерашни новости“ и „Еден на еден“. Неговите афоризми досега се објавувани во: Остен, Јеж, Носорог, Макс Минус, Вечерни новости, Политика, Пулс 24, Кооперација, и други весници, списанија и електронски портали низ Балканот.

Член е на реномираното друштво за сатиричари „БАК“ од Белград, Србија. Добитник е на една прва (2019 г.), една втора (2022) и три трети награди (2016, 2017, 2018 г.) на „Вечерта на македонскиот афоризам“ во Кочани, втора награда на фестивалот за сатира „Чивијада“ во Шабац, Србија (2017 г.), наградата „Стеван Сремац – Бал у Елемир“, Србија за избор афоризми (2020 г.), наградата „Млади Типар“ за најдобар млад сатиричар на поранешните ју-простори во Пљевља, Црна Гора (2017 г.), како и награда за најдобар драмски текст за претставата „Самоубиство во самоодбрана“ на фестивалот „Лектири Екс Ју“ во Прокупље, Србија (2021 г.).

Би можело да ве интересира

Објавен романот „Пирамидите на денот“ од литванската авторка Даина Ополскаите

Ана Ололовска

Излезе од печат романот „Столб што пее“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Пеца Поповиќ промовира три книги во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни за деца и животни“ од Тихомир Јанчовски

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Луѓенца“ од Лилјана Пандева

Ана Ололовска