Почнува фестивалот „Книжевни ѕвезди“

Од:

Сценски перформанси, дебати, креативни детски работилници, филмски проекции и концерти ќе понуди 2. Фестивал на европската литература „Книжевни ѕвезди“ што почнува денеска, а ќе трае до 11 ноември.

Фестивалот годинава е во знакот на жените. Под мотото „Симни ми ѕвезда“, пред домашната публика ќе бидат претставени четири исклучителни писателки од Европа, една македонска писателка од новиот бран, антологија на современите македонски поетеси, антологија на најубавите песни од европски авторки, а книжевната трибина, исто така, е посветена на оваа тема.

Како што најавува организаторот, издавачката куќа „Антолог“, покрај книжевни промоции, предвидени се и десетина концерти и настапи на познати бендови, како и друг вид млади уметници, сценски перформанси, дебати, креативни детски работилници и филмски проекции иако фокусот останува на книжевноста.

– Мотото „Симни ми ѕвезда“ ја прикажува литературата како нешто најдлабоко и облагородувачко во нашите животи. Ѕвездите се симбол на копнежот по љубовта и по возвишеното. „Симнувањето ѕвезди“ е човечки обид да се спојат земското и вонземското, телесното и духовното, и во буквална и во метафорична смисла, вели организаторот.

„Книжевни ѕвезди“ е поддржан од Европската унија, Министерството за култура на Република Македонија, амбасадите на Кралството Холандија и на Република Полска. Официјалниот фестивалскиот спот го изработи Александар Котевски, а фестивалската мелодија е на Алмир Бајрамоски и Тони Арслан.

Фестивалскиот слоган е инспириран од хаику поезијата на поетот Никола Маџиров.

Би можело да ве интересира

Промоција на книгата „Осврти – рефлексии, илуминации и реминисценции“ од Виолета Калиќ

Ана Ололовска

Објавена книгата „Македонија меѓу уништувањето и самоуништувањето од проф. д-р Стефан Влахов-Мицов

Ана Ололовска

На Деновите на македонската книга во Москва претставена „Послание. Поезија на Блаже Конески на руски”

Ана Ололовска

„COMPENDIUM PHILOSOPHIAE“ – нова книга од д-р Бошко Караџов во издание на „Аз-Буки“

Ана Ололовска

Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

Ана Ололовска

Објавена монографија „Гордоста на Кавадарци“ од Тимчо Апостоловски

Ана Ололовска