Објавување на добитниците на наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“

Од:

По повод Европскиот ден на јазиците 2018 година, денеска во Скопје ќе бидат објавени победниците на петтата Награда за најдобар млад преведувач „Вавилон“.

dobivaj vesti na viber

Настанот е организиран од Делегацијата на Европската унија и Здружението на преведувачи и толкувачи (ЗПРМ).

Целите на наградата за најдобар млад преведувач основана од Делегацијата на ЕУ во 2013 година се промоција на младите преведувачи, како и поттикнување на квалитет во преведување книжевни дела.

Наградите ќе ги врачат Фрејк Јанмат претставник на Делегацијата на ЕУ и Огнена Никуљски претседател на ЗПРМ, Калина Малевска од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и Љубица Арсовска.

На настанот ќе биде објавено и 6. издание на Наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“ и критериумите за Наградата за 2019 година.

Би можело да ве интересира

Промоција на книгата „Луѓенца“ од Лилјана Пандева

Ана Ололовска

Историскиот роман „Се викам црвена“ од Орхан Памук излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Објавена „Алгоритмеа“, прва поема „напишана“ од вештачка интелигенција според стилот на Стефан Марковски

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Глава што лебди“ од Марија Ангеловска

Ана Ололовска

Излезе книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски ја прими добитничката на наградата „Роман на годината“, Симона Јованоска

Ана Ололовска