Никола Маџиров гостин на „Тирана помеѓу“

Од:

Никола Маџиров е селектиран за прв автор-гостин на првата албанска книжевна програма за резиденцијален престој на европски автори „Тирана помеѓу“.

Негова поезија на албански веќе се појави во списанијата „Поетека“ и „Газета Шкиптаре“, а албанската издавачка куќа „Поетека“ ја објави неговата книга „Преместен камен“ во албански превод на Милена Селими, а со поддршка на фондацијата „Традуки“.

Никола Маџиров ќе престојува во Тирана еден месец и во текот на неговиот престој ќе се одржат неколку поетски читања и средби со читателите, како дел од промоцијата на „Преместен камен“ на албански јазик.

Поезијата на Никола Маџиров е веќе преведена на триесет и пет јазици и е објавена во над четириесет земји.

Би можело да ве интересира

Промоција на збирката раскази „Приказни на тивок оган“

Ана Ололовска

38 дела во конкуренција за Роман на годината

Ана Ололовска

Шилегов: 2020 да биде година на Славко Јаневски

Ана Ололовска

Поетско читање по повод 100 години од раѓањето на Славко Јаневски

Ана Ололовска

Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Ана Ололовска

Објавена книгата „Наративни светови“ од Лидија Стојановиќ

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × 1 =