Меријам-Вебстер: „феминизам“ е збор на годината

Од:

„Феминизам“ е збор на годината за 2017., според изборот на американскиот речник Меријам-Вебстер.

– Во 2017 година истражувањето на зборот „феминизам“ е зголемено за 70 отсто на интернет страницата Merriam-Webster.com во однос на претходната година и во повеќе наврати привлече големо внимание поради големите настани, изјави лексикографот Питер Соколовски.

Во изминатите неколку години зборот „феминизам“ беше меѓу десетте наистражувани кога е во прашање речникот Меријам-Вебстер.

Би можело да ве интересира

Дела од 30 писатели на литературната е-манифестација „Илинден“

Ана Ололовска

Авторката на серијалот „Хари Потер“ издаде нова книга која поради пандемијата ќе биде бесплатна

А1он

Излезе од печат збирката раскази „Скопски дамари“ од Благоја Иванов

Ана Ололовска

„Переводчик” ја објави поезијата на Матеја Матевски

А1он

„Крајот на осаменоста“ од Бенедикт Велс во издание на ТРИ

Ана Ололовска

Објавени две книги за деца и млади од кинескиот писател Шен Шиси

Ана Ололовска