Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Од:

Книгите што конкурираат за наградата „Роман на годината“ за 2019-та ќе се примаат заклучно до утре до 19 часот во читалницата „Славко Јаневски“ (во кулата до гимназијата „Јосип Броз Тито“), соопшти Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“.

Романите во пет примероци може да бидат пратени и по пошта, на адреса на Фондацијата: бул. „Кузман Јосифовски Питу“ бр. 19/6-40, Скопје.

Жири-комисијата треба да го соопшти името на годинашниот лауреат најдоцна до 15 март, а свеченото врачување на наградата ќе биде во првата половина на април.

Наградата „Роман на годината“ годинава ќе биде доделена по 21-ви пат. Таа се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150.000 денари.

Би можело да ве интересира

Онлајн промоција на романот „Изброј ги ѕвездите“ од Лоис Лаури

Ана Ололовска

„Разговори со Конески“ од Цане Андреевски во издание на „Матица македонска“

Ана Ололовска

Романот „Амбасади“ на Луан Старова објавен на бугарски јазик

Ана Ололовска

Нов број на списанието „Македоника“

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Мое виножито“ од Даниела Ангелова – Прнарова

Ана Ололовска

Промоција на „Порој од пепел“ од Исток Улчар

Ана Ололовска