Хуманитарната акција на битолскиот театар за обнова на планинарскиот дом „Копанки“

Од:

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола вечер на матичната сцена ќе ја изведе претставата „Јане Задрогаз“ од Горан Стефановски во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Собраните средства од продадените влезници кои чинат по 150 денари ќе бида донирани за обнова на неодамна опожарениот планинарски дом „Копанки“ на Пелистер, информираат од оваа национална установа.

По завршувањето на оваа хуманитарна акција, актерите на битолскиот театар ќе продолжат со подготовките на премиерната претстава „Тартиф“ од Молиер во режија на Сашо Миленковски која ќе биде изведена на 15 март.

Би можело да ве интересира

Ученици од Општина Центар ќе бидат стипендисти на актерската школа на Весна Петрушевска

Ана Ололовска

Монодрамата „Чај со рум“ в недела на сцена на отворено во Лешочкиот манастирски комплекс

Ана Ололовска

Претставата „Телефонот на мртовецот“ во сабота во кумановскиот театар

Ана Ололовска

„Дружината на Лајко Сезнајко“ учествуваше на Детскиот фестивал „Силјан Штркот“ во Прилеп

Ана Ололовска

Наградата „Ристо Шишков“ за актерката Александра Пешевска

Ана Ололовска

Две претстави на симфониската бајка „Петар и волкот“во Кичево

Ана Ололовска

Leave a Comment

6 − 4 =