Соколи подобри од Струмица

Кошаркарите на второлигашот Карпош Соколи со 62:60 ја совладаа Струмица во еден од двата натпревари од осминафиналето на Куп на Македонија одиграни вчера.

На натпреварот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ струмичани имаа проблеми со реализацијата, но и со организацијата на нападите, завршувајќи го првото полувреме со само 21 постигнат поен. Соколи, предводени од новото засилување Ѓорѓи Талевски и Ангел Тасевски на полувреме заминаа со предност од 9 поени (30:21), но гостите до крајот успеаја да намалат и со поволен резултат да го чекаат реваншот во Струмица.

Натпреварот во Битола помеѓу Пелистер Спорт и Вардар беше исто така неизвесен во целиот негов тек, но и заврши нерешено 69:69.

Вечерва од 20 часот и 30 минути ќе се одигра и последниот меч од првата осминафинална фаза, во кој Апаве ќе го пречека Работнички.

Реванш натпреварите ќе се одиграат следниот викенд.

Навивачки нереди во Црна Гора: Хулигани упаднаа на теренот за време на дербито и го прекинаа натпреварот

Српските кошаркари против Литванија во финалето на Европското првенство во Ерусалим

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот