Австрија извојува важна победа, Полјаците ќе ги пакуваат куферите

Фудбалската репрезентација на Австрија ја победи Полска во Берлин во второто коло од групата Д на Европското првенство во Германија со резултат 3:1.

Австрија поведе во деветтата минута од натпреварот. Мвен нафрли од левата страна, а Траунер тргна дома за Полјаците да израмнат набргу потоа. Пијатек се запиша во листата на стрелците и така го постави резултатот од првиот дел.

Австрија постигна уште еден гол во 66. минута од натпреварот. Резервниот играч Прас три минути по влегувањето во игра испрати фантастична топка за Баумгартнер кој мајсторски погоди за Австрија за 2:1.

Во 78. минута од натпреварот беше досуден удар од белата точка за Австрија по прекршокот на Шчесни врз Сабицер, а сигурен изведувач на најстрогата казна беше Марко Арнаутовиќ кој погоди за потврда на победата на Австрија.

Австрискиот тим по две кола има три бода и гол разлика 2:2, додека полскиот тим е на последното место без бодови.

Последното коло ќе донесе дуели меѓу Австрија и Холандија и Полска и Франција, а извесно е дека Австрија со оваа победа е многу блиску до осминафиналето.

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024