Словачка приреди сензација против Белгија

Фудбалерите на Словачка ја совладаа Белгија со резултат 1:0, а сето тоа благодарение на очајниот Ромелу Лукаку, кој пропушти најмалку четири-пет шанси, а имаше и два поништени гола.

Белгија на Европското првенство пристигна како еден од „фаворитите во сенка“ кој сакаше да победи до самиот крај, но ако се суди по првиот натпревар, репрезентацијата нема добро да се забавува.

Натпреварот беше отворен со две неверојатни промашувања на Ромелу Лукаку. Робусниот напаѓач промаши удари во третата и шестата минута, а казната следеше веднаш во седмата.

Иван Шранц постигна гол за Словаците во првата акција на оваа репрезентација. Топката се одби откако ја одбрани голманот, а тој лесно ја смести во мрежата на Белгија.

Во финишот на првото полувреме Лукаку излезе сам пред голманот Мартин Дубравка, но наместо да шутира, се обиде да го заобиколи и топката отиде во гол-аут. При резултат 1:0 за Словачка се замина на одмор.

Второто полувреме донесе продолжение на напаѓачката агонија за Лукаку. Во 56. минута се обиде со силен удар од десната страна, но Дубравка го одбрани.

Кога Лукаку конечно успеа да ја „бутна“ топката во мрежата во 56. минута, се испостави дека му претходела офсајд позиција и голот беше поништен.

Во 62. минута Лукаку со волеј удар со десната нога ја прими топката, но од само пет метри биеше во надворешната страна на мрежата.

Круна на кошмарот е уште еден поништен гол на Лукаку во 89. минута бидејќи Лоис Опенда претходно играше со рака во нападот. ВАР ги растажи Белгијците.

До крајот на натпреварот резултатот беше 1:0, па Словаците ги добија големите три бода. Интересно е што во истата група претходно имаше уште едно изненадување кога Романија ја победи Украина со 3:0.

Во следното коло Белгија игра против Романија, а Словачка против Украина.

Кукуреља го „спушти“ Невил: „Отидовме до крај, Гери“

Порака на Шкотска до Шпанците во пресрет на финалето – одмаздете им се на Англичаните за се што ви прават

Олмо: „Не се плашиме од никого“

Кој ќе биде најдобар стрелец на Европското во случај на ист број постигнати голови

Холандија – Англија 1:2 – Англичаните го добија финалето на еврото во 90. минута

Шпанија – Франција 2:1 – Олмо ја однесе Шпанија до финалето на Евро 2024